İçeriğe geç

Telegram ve veri güvenliği hakkında

Yıllar önce yazdık çizdik kimse iplemedi. Neyse günü geldi madem tekrar etmiş olalım: #WhatsApp kullanmayın #Telegram kullanın.

Zuckerberg denyosu WhatsApp ile zaten kişisel verilerimizin bir kısmını depoluyordu, satıp pazarlıyordu ama 8 Şubat itibariyle artık sevgilinizle olan yazışmalarınızdan en mahrem fotoğraflarınıza, ne zaman nerede olduğunuza kadar tüm bilgilerinizin esas sahibi kendisi olacak. Bunu kabul etmeyenlere de sistemi kullandırmayacak.

Öte yandan Telegram’ın kurucusu, Putin kendisine “Verileri bize vereceksin” dediği için Rus vatandaşlığını terk etmiş, hayatını daha demokratik bir ülkede sürdüren ve hiçbir özel veriyi hiçbir amaçla kullanmamak üzere yemin etmiş güzel bir arkadaşımız.

Zaten açık kaynaklı bir uygulama olan Telegram’a güvenmek için şu bilgi yeterli olacaktır: Kişisel verilerin gizliliği bu uygulamanın temel dinamiği, o kadar ki hiçbir ülke yönetimiyle ortak çalışma yapmıyor, kullanıcı verilerini paylaşmıyor.

Sesli arama var, görüntülü arama var, gruplar var, GIF’ler var, mobil, web ve desktop uygulamaları var. Hemen şimdi paragöz Zuckerberg’in WhatsApp’ını terk edip geleceğin mesajlaşma uygulaması
Telegram’a güncellenmemek için hiçbir nedeniniz yok:
https://telegram.org/

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir